Burun Üstünde Sivilce Çıkarsa Nasıl Geçer?

Burun Üstünde Sivilce Çıkarsa Nasıl Geçer?

Burun üstünde sivilce tamda bir toplantıya veya bir arkadaş buluşmasına giderken çıkar. Ayrıca hemen bir çözüm bulunması gerekir. Aslında sivilceleri 1 günde kaybetme, silme gibi bir şey yoktur. Ancak burun üstünde sivilce çıkınca bunu biraz daha soluklaştırmak ve en azından üzerine hafif fondöten sürerek kaybedebiliriz. Peki bu işi nasıl yapacağız?

Burun Üstünde Sivilce Çıkarsa Nasıl Geçer?

Burun üstünde sivilce nasıl geçer

Burunda bir sivilce görmek herkes için can sıkıcı bir durum olabilir. Burun bildiğiniz üzere, sivilce oluşumu açısından meyilli olan bir bölgedir. Sivilce çıktığı zaman, ağrı çok fazla olur. Leke kalması da kişiyi olumsuz olarak etkiler. Evde doğal bazlı yöntemler ile burundaki sivilcelerden kurtulmak zor değildir. En çok merak edilen konulardan biri de burun bölgesinde neden sivilce çıktığıdır.

Burunda Üstünde Sivilce Neden Çıkar?

Burunda Sivilce çıkmasının çeşitli sebepleri vardır. Hızma ya da peercing gibi urun kullanımı burun da sık sık sivilce çıkmasına sebep olur. Bu enfeksiyondan kaynaklı bir durumdur. Cilt bakımının yetersiz olması, sağlıksız beslenme, hormon, regl dönemi, gibi sorunlar da burunda sivilce çıkmasını tetikler. Ayrıca yoğun sebum oluşumu yağlı ciltte çok görülür. Bu da sivilceye sebep olur.

Burunda sivilce

Deri altında kıl dönmesi sivilce oluşumu yaptığı gibi burnun yapısını da bozar.  Ev de bazı doğal yöntemler uygulayarak, burundaki sivilceyi kurutmak mümkündür. Burun, cilt bakımı ile daha temiz ve parlak bir görünüme kavuşur.

Burun Üstünde Sivilce Tedavisi

Buhar Banyosu

buhar banyosu nasıl yapılır?

Burun üstünde sivilce, her evde bulunan bazı doğal malzemeler ile de geçirmeniz mümkündür. Bunun için en çok tercih edilen yöntemlerden biri buhar uygulama yöntemidir. Yüze buhar uygulandığı zaman, gözenekler açılır ve kirler dışarı çıkar. Yağlar ve sivilceler kolaylıkla temizlenir. Ayrıca uygulama esnasında bir havlu ile başı kapatmak, daha fazla etki sağlar. 10 dakika beklemek yeterli olacaktır. Daha sonra cilt soğuk su ile durulanır ve cilde uygun bit nemlendirici tercih edilir. Buhar banyosunun nasıl yapıldığını bilmiyorsanız sizlere daha önce buhar banyosunun yüze 9 faydası adlı konumu okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu yazımda buhar banyosunun faydalarından da bahsettim.

Limon Suyu

Limon ve limon suyunun cilde faydaları

Burun üstünde sivilce için tercih edilen bir başka yöntem de limon suyudur. Limonun bilindiği üzere kurutucu etkisi vardır. Burundaki sivilceyi kurutmada da başarı sağlar. Ayrıca ciltteki bakteri ve mikroplara karşı da etkisi vardır. Anti bakteriyel bir ürün olduğu için, faydalıdır. Kulak pamuğuna limon suyu dökerek, sivilceli olan yere sürebilirsiniz. Bunun dışında sizlere daha önce yazdığım limon suyunun cilde faydaları adlı konumu da okumanızı tavsiye ederim.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile cilt bakimi

Elma sirkesi çoğu sorun da tercih edilen çok faydalı bir üründür. Mikrop ve bakterileri anında öldürür. Burundaki sivilceye sürüldüğü zaman, çabuk etki eder. Elma sirkesini su ile seyreltmek gerekir. Yoksa cildi yakıcı etkisi olabilir. Daha sonra bir pamuğa dökülerek kullanılabilir. Doğal elma sirkesi daha çabuk etki edecektir. Uygulama yaparken Tampon hareketler ile yapılması daha çabuk etki eder. 10-15 dakika bekletmek yeterli olacaktır. Daha sonra yüz durulanmalı ve ardından da nemlendirici sürülmelidir.

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Son olarak burun üstünde sivilce için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Bilindiği gibi cilt için ciddi etkileri vardır. Antibakteriyel ve aynı zamanda çok etkilidir. Cildin temiz kalmasını sağlar. Kaşıntı ve kızarıklık oluşumunu engeller. Yeni bir sivilce çıkmışsa hemen kurumasını sağlar.

Burunda Üstünde Sivilce Çıkmasını Engelleyen Bazı İpuçları

Burnunuz da sık sık sivilce çıkıyorsa bazı ipuçlarına dikkat ederek, oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bu ipuçları şu şekildedir;

  • Yüzü yıkarken antibakteriyel ürünler tercih edilmesi gerekir. Bakteri oluşumunu engeller.
  • Yüzü sık yıkamak yanlıştır, kurumasına neden olur ve bu da sivilce çıkarır. Bu yüzden sabah akşam yıkamak yeterli olacaktır.
  • Cilde el sürmek yanlıştır. Fazla dokunmak hem burun hem de yüzün diğer bölümlerinde bakteri oluşumuna neden olur.
  • Yağlı ve hazır gıda tüketmekten Uzak durulması gerekir. Gözeneklerin genişlemesi için en çok etkili olan sebeplerden biri de budur.
  • Sağlıklı beslenmek, bol su içmek gerekir.
  • Kesinlikle sivilce sıkmak yanlıştır. Yeni sivilcelere sebep olur.
  • Makyajı temizlemek ve güneş koruyucu kullanmak da çok önemlidir.

İnternette burun üstünde sivilce ile alakalı bir çok yazı mevcut. 1 günde burunda sivilce geçirme, anında burunda sivilce tedavisi gibi bir çok yaz görebilirsiniz. Ancak bunların hiç biri gerçek değil. Çünkü böyle bir şey mümkün değildir. Ancak görünümünü iyileştirebilirsiniz. Bunların dışında burun üstünde sivilce değil de içinde ve giriş kısmında sivilce görürseniz aşağıdaki videoyu izleyerek bir fikir elde edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.