Çene Kısmında Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Çene Kısmında Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Geçer?

Çene kısmında sivilce neden çıkar? Nasıl geçer? Hangi ilaçlar, merhemler, kremler yada tedavi yöntemleri iyileştirir? Evde çenede çıkan sivilce için neler yapılabilir? Doktora ne zaman gidilmesi gerekir? Bir hastalığın ilk davetiyesi olabilir mi? Çenede sivilce izi kalır mı? Tüm soruların cevabını bulabileceğiniz ve kolayca tedavi edebileceğiniz yazımıza hoş geldiniz.

Çene Kısmında Sivilce Neden Çıkar?

Çene kısmında sivilce çıkmasının nedeni genel olarak hormon değişikliği yada ergenlik sivilcesi olarak bilinir. Tehlikeli bir durum değildir ve oldukça yaygın bir sorundur. Tek sorun çenede sivilce çıkınca biraz sizi çirkin gösterebilir.

Cilt hücrelerinin, kıl folikülleri, yağ, ölü deriler ve bakterilerin, kanalları tıkaması neticesinde meydana gelir. Çene kısmında sivilce her ne kadar hormon değişikliği yada ergenlik sivilcesi denilse de, 30’lu veya 40’lı yaşlarda bile çıkabilir. Hatta 50 yaşına gelene kadar da çıkmaya devam edebilir. Sivilceler genel olarak kendiliğinden geçer. Ancak bu sivilceleri önlemek ve tedavi etmek içinde yapılabilecek bir çok şey var.

Çene Kısmında Sivilce Belirtileri

Her biri farklı gözükebilen sivilce çeşidi vardır. Ayrıca çene kısmındaki sivilceler ağrısız, hafif ağrılı veya şiddetli ağrılı olabilir. En yaygın sivilce belirtileri de şöyledir:

Beyaz ve Siyah Noktalar

siyah ve beyaz nokta sivilce

Çene kısmında sivilce kendini beyaz nokta veya siyah nokta olarak gösterir. Sivilcelerin en hafif normları bunlardır. Cilt gözenekleri tıkandığı zaman meydana gelirler. Çenenizde yumru yumru bir görünümü olur. Tıpkı yukarıdaki resimde gördüğünüz gibidir. Çene kısmında sivilce olarak çıkan bu sivilceler genel olarak kendiliğinden geçer. Ancak tedavi edilmezse sürekli tekrarlayabilir.

Papüller Sivilce

Çene kısmında sivilce papüller

Çene kısmında çıkan bu sivilce türünün adı papuller acne olarak bilinir. Sivilce dış yüzeyde değil de derinin altında kalır. Dokunduğunuzda canınızı yakar. Ayrıca küçük ve kırmızı görünümdedir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Püstüller Sivilce

püstüller sivilce türü

Püstüller sivilce papüller sivilcelere çok benzer. Ancak sarımsı bir irinden oluşur. Sivilce oluşumu tıpkı yukarıdaki resimde olduğu gibidir. Genel olarak içi beyaz ve sarı renkte görülür.

Kistik Akne

kistik akne

Çene kısmında sivilce türü olan diğer bir türde kiste benzeyenlerdir. Genel olarak cildin derinliklerine kadar nüfuz eder. Yara izine benzer. En ağrılı sivilce diyebilirim. Eğer bu tür bir sivilceniz varsa tedavisi için uğraştırabilir. Tıpkı yukarıdaki resimde görüldüğü gibidir.

Çene Kısmında Sivilce Nedenleri

Çene kısmında sivilce hem ergenlerde hem de yetişkinlerde çıkabilir. Yetişkinlerde çıkan bu sivilceler genel olarak hormon dalgalanmasından olur. Çene çizgisi boyunda görülür. Kadınlarda ise bu sivilceler daha erken yaşlarda görülebilir.

Çenede kısmında sivilce nedenleri şunlardır:

 • Hormon değişiklikleri
 • Yağlı cilt
 • Polikistik over sendromu
 • Yediğiniz yağlı gıdalar ve yağ yapan gıdalar
 • Stres
 • Genetik
 • Bazı ilaçlar
 • Bazı cilt bakım ürünleri

Yukarıda saydığım nedenler dışında da sebepler olabilir. Mesela spor yaparken kirli havlu ile yüzünüzü silmekte sivilce yapabilir. Yada gece yattığınız yastık hijyenik değilse bu da çene kısmında sivilceye neden olan birşeydir.

Çene Kısmında Sivilce Nasıl Geçer?

Yüz Yıkama Alışkanlığı

Sivilcenin ilk tedavi aşaması yüz yıkama alışkanlığıdır. Ne olursa olsun bir rutine alın ve günde en az iki kere yüzünüzü yıkayın. Hatta yüzünüzü yıkarken cildinizi tahriş etmeyecek sabunlar satın alın. Örneğin Trendyol üzerinde oldukça olumlu yorum almış bir sabun var. Adı “Dr. EA Laboratories Zantis Kükürt Salisilik Asit Glikolik Asit Sivilce Akne Sabunu” olarak geçiyor. Fiyatı 44 TL ve dilerseniz buraya tıkayıp satın alabilirsiniz.

Süt ve Şekeri Azaltın

Süt ve süt ürünleri ile şekerin sivilce yaptığını biliyor muydunuz? Bu ürünleri biraz azaltarak sivilceleri kontrol altına alabilirsiniz. Çünkü yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlar şaşırtıcı. Süt ve süt ürünlerini az tüketen insanların, çok tüketenlere göre daha az sivilcesi varmış.

Doğal Ürünler Kullanın

Eğer çene kısmında sivilce sorununuz varsa yağ bazlı makyaj, cilt bakımı ve saç bakımı ürünlerinden kaçının. Bunun yerine doğal cilt bakım ürünleri tercih edin. Mesela;

 • Su bazlı ürünler
 • Yağsız ürünler
 • Sivilce yapmayan ürünler
 • Gözenekleri tıkamayan ürünler
 • Komedojenik olmayan ürünler

Sivilce Tedavisi Eden Bileşenler

Çene kısmındaki sivilceleri iyileştirmek ve tedavi etmek için bazı bileşenleri içeren ürünler kullanabilirsiniz. Mesela yukarıda sizlere tavsiye ettiğim ürün “salisilik asit” içeriyordu. Bu asit sivilcelerin tedavisinde kullanılan bir bileşendir. Bunun dışında sivilce için yine şu bileşenleri arayın:

 • Retinoidler
 • Benzoil peroksit
 • Azelaik asit

Zdrave krem sivilce

Mesela sizlere daha önce Zdrave sivilce kremi hakkında bilgiler vermiştim. Bu kremi sivilceler için kullanabilirsiniz. Çok yararını görecek ve çene kısmında sivilcelere veda edeceksiniz. Eğer doktora gidecek olursanız muhtemelen doktorunuz şiddetli bir sivilce görürse ilaç verecektir. Bunları denerken aynı zamanda sitemizde bir çok doğal sivilce maskesini de deneyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.