Dut Yaprağının Faydaları, Kullanımı ve Yan Etkileri

11.01.2022
105
Dut Yaprağının Faydaları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Dut yaprağının faydaları oldukça fazladır. İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından dünya çapında ün kazanmıştır. Tabi dut yaprağının faydalarını daha da pekiştirmek için nasıl kullanıldığını da bilmek gerekiyor. Ayrıca dut yaprağının neler için ve nasıl kullanılacağına bakacağız. Bunun dışında bir yan etkisi var mı? Yok mu bunu da inceleyeceğiz.

Dut Yaprağının Faydaları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Dut yaprakları hem vitaminler hem de mineral bakımından oldukça zengin bileşikler içeriyor. Dünya çapında ün salmış bu yaprakları bir çok ülkede hem alternatif tıp hem de ilaçlar içerisinde kullanıyorlar. Bunun dışında doğal tedavi içinde kullananlar var. Dut ağacı yaprağının faydaları saymakla bitmez. Son derece güçlü bileşenleri içeriyor. C vitamini, kalsiyum, çinko, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller var.

Dut Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Dut yaprağının faydaları konusundan yararlanmak için öncelikle nasıl kullanıldığını bilmemiz gerekiyor. Dut, Moraceae adı verilen bir bitki ailesine aittir. Ayrıca karadut, kırmızı dut ve beyaz dut gibi çeşitleri vardır. Dut ağacının boyu yaklaşık olarak 15-20 metre uzayabilir. Dut ağacının ana vatanı Çin’dir. Ancak dünyanın çeşitli ülkelerinde de yetişmektedir.

Dut yaprağının faydaları

Dut yapraklarının çok farklı kullanım alanları vardır. Alternatif tıpta, ilaçlarda ve endüstriyel uygulamalarda sıkça bu kullanımlara rastlanır. Örneğin Asya ülkelerinde çay gibi demlerler. Hatta bu çayı tükettikten sonra çay yapraklarını çiğner ve yerler.

Dut yapraklarının diğer bir kullanım alanı ise vitamin takviyelerindedir. C vitamini, kalsiyum, çinko, demir, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller barındırdığı için keşfedilmiş ve vitamin takviyelerinin içerisinde dut yaprakları kullanılmış. Bunların dışında dut yaprakları ipek böceğinin besin kaynağıdır. Ayrıca süt veren hayvanlara yem olarak dut yaprağı kullanılır.

Dut Yaprağının Faydaları

Dut yaprakları kan şekerini, kolesterolü ve vücuttaki iltihaplanma düzeylerini düşürür. Özellikle diyabet hastaları ve kalp hastalığı olanlarda çok daha faydalıdır. Peki dut yaprağının faydaları hakkında biraz daha derinlemesine bilgi verecek olursak;

1- Kan Şekerini ve İnsülini Düşürür

Dut yaprağının faydaları araştırıldı. Dut yapraklarında kan şekerini düşüren bileşenler bulunur. Vücuda girdikten sonra kan şekerini düzenleyen hormonlar olan insülini azaltıyor. Bunun için bir test yapıldı. Toplam 40 kişinin 20 tanesine kan şekerini düşürücü ilaç verildi. Diğer 20 kişiye ise dut yapraklarının kanatılarak içilmesi önerildi. Kısa süre sonra dönen sonuçlar gerçekten şaşırtıcıydı. Dut yaprağı çayı içenler neredeyse ilaç içenler kadar kan şekerinde düşmüş bulundu.

Dut yaprağı çayı

2- Kalp Sağlığına İyi Gelir

Yapılan araştırmalar sonucunda dut yaprağının faydaları arasında kalp sağlığını düzenlediği de bulundu. Dut yaprağı, kolesterol ve kan basıncı seviyelerini hatta iltihabı azalttığı görüldü. Bu yapılan araştırmada tam 24 kişiye günde 3 defa dut yaprağı takviyesi verildi. 2 ay sonra kötü kalp kolesterolü %5.6 düşerken, iyi kolesterolleri ise %19.7 arttı.

3- İltihabı Azaltır

Dut yaprağının faydaları arasında iltihabı azalttığı da bilinir. Çünkü dut yaprağı içerisinde çok sayıda anti inflamatuar bileşenler vardır. Uzmanlar, dut yaprağının kronik hastalıklarla bağlantılı olan iltihaplanma ve stresle mücadele ettiğini söylüyor.

Bununla alakalı fareler üzerinde yapılan deneyde farelerin eskisine göre daha az stresli olduğu görülmüş. Bunun dışında yine yapılan bir deneyde dut yaprağının DNA hasarını onardığı ve azalttığı görülmüştür.

Dut Yaprağının Bilinen Diğer Faydaları

  • Kanserden önleyici olarak bilinir. Yapılan bazı araştırmalarda, dut yaprağının vücuttaki servikal ve karaciğer kanseri hücrelerine karşı kanser önleyici aktiviteleri görülmüş.
  • Karaciğer sağlığı için dut yaprağının faydaları araştırılmış. Dut yaprakları yedirilen hayvanlar üzerinde, dut yaprağının karaciğer hücrelerini hasardan koruduğu görülmüş. Ayrıca karaciğer iltihabının azaldığına rastlanmış.
  • Kilo kaybı da dut yaprağının faydaları arasındadır. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada dut yaprağı yedirilen farelerin yağ yakımın da artış görülmüş. Kilo kaybeden farelerin dut yaprakları nedeniyle kilo kaybettiği görülmüş.
  • Cilt tonunu dengeleyici özelliği vardır. Dut yaprağının faydaları saymakla bitmiyor gördüğünüz gibi. Yapılan diğer bir araştırmada ise dut yapraklarının hiperpigmentasyonu veya koyu ten lekelerini önlediği görülmüş.

Dut Yaprağının Yan Etkileri

Dut yaprağının faydaları olduğu gibi yan etkileri de olabilir. Örneğin dut yaprağı yedirilen hayvanlarda herhangi bir sorun görülmemiştir. Ancak bazı insanlarda yan etkilere rastlanmıştır.

Örneğin dut yaprağının faydalarından yararlanmak için dut yaprağı takviyesi alan bazı kişilerde ishal, mide bulantısı, baş dönmesi, şişkinlik ve kabızlık gibi olumsuz yan etkiler göstermiştir.

Bunların dışında şeker hastaları, kan şekerini düzenlemek için dut yaprağının faydalarından yararlanabilir. Ancak ilk önce bir sağlık uzmanına danışması gerekir. Bunun dışında dut yaprağını çocuklar ve hamile bayanların kullanmamasını öneririm. Özellikle ilaç kullanıyorsanız ve dut takviyesi alacaksanız mutlaka bir sağlık uzmanına danışın.

Sizlere dut yaprağının faydaları ile alakalı bilgi veren birde video paylaşmak istiyorum. Bu videoya da göz atabilir ve faydalarını video halinde izleyebilirsiniz. Bu ve buna benzer sağlık yazılarımıza ise sağlık kategorisinden göz atmanızı tavsiye ederim.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.