Kına Saçtan Nasıl Çıkar? (3 Basit Yöntem)

Kına Saçtan Nasıl Çıkar? (3 Basit Yöntem)

Kına saçtan nasıl çıkar veya kına saçtan nasıl akıtılır? Son zamanlarda kına ile saç boyamak son derece popüler bir yöntem haline geldi. Hem doğal hem de çok pratik bir yöntem. Ancak kına ile saçınızı boyadıktan sonra normal saç boyasına geçerseniz tutmayacaktır. Bu nedenle kınayı saçtan çıkartmanız gerekir.

Kına Saçtan Nasıl Çıkar? (3 Basit Yöntem)

Saçlarına kına sürdükten sonra bir kuaföre gidip kınanın üzerine boya yapar mısınız derseniz muhtemelen “hayır” cevabı alırsınız. Bu nedenle kına saçtan nasıl çıkartılır araştırmasına girerseniz. Bende zaten 3 basit yöntem ile bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım. Umarım sizler içinde faydalı olur.

Kına Saçtan Nasıl Çıkar?

Yöntem 1 – Zeytinyağı ile Kına Saçtan Nasıl Çıkar?

Saç tellerinden kınayı çıkartmak ve akıtmak için bazı bitkisel yağlara ihtiyacımız var. Hangi yağları kullanabilirim diye soracak olursanız;

 • Organik zeytinyağı ve hindistancevizi yağı ile saçlarınızdaki kınayı çıkartabilirsiniz. İçerdiği yağ asitleri kınayı kolayca söker alır.
 • Ancak kına saçtan nasıl çıkar yada ne kadar zamanda çıkar derseniz bu yağlar ile bir kaç uygulamadan sonra çıkmaya başlar.

Nasıl Yapılır?

 1. Organik zeytinyağını saçlarımıza boca edeceğiz.
 2. Saç diplerinden saç köklerine kadar her bir telin zeytinyağı ile ıslanması lazım.
 3. O kadar yağlamamız gerekiyor ki saçlarımızdan zeytinyağının damlaması gerekiyor.
 4. Bu şekilde yağlı iken saç diplerinden saç uçlarına kadar masaj yapın.
 5. Son olarak saçlarınıza bir bone takın ve bu işlemden sonra saçlarımıza biraz ısı vermemiz gerekecek.
 6. Fön makinesi ile saçlara bone üzerinden ısı uygulamaya başlayın.
 7. Eğer hava güneşliyse 2-3 saat boneli bir halde sıcağa da çıkabilirsiniz.
 8. Yağı saçta ne kadar fazla bırakırsanız kına o kadar iyi akar.
 9. Gerekirse yağlı bir şekilde sabaha kadar bu şekilde bırakabilirsiniz.
 10. Son olarak saçlarınızı arındırıcı bir şampuan ile yıkayın.

Son yıkamada bir kez şampuanlamak gerekebilir. Ayrıca saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmanızı tavsiye ederim. Bu uygulamayı en fazla haftada bir gün yaptıktan sonra kına saçtan nasıl çıkar gözlerinizle göreceksiniz. Ayrıca kına saçtan nasıl çıkar sorusuna bir diğer cevabım ise beyazlatıcı diş macunu ve üzüm çekirdeği yağı yine saçtaki kınayı çıkartacak diğer yöntemlerdendir.

Yöntem 2 – Kına Saçtan Nasıl Akıtılır?

Kınayı saçtan çıkartmak için yağ yönteminden sonra ikinci yöntemimiz alkol olabilir. Hem de yağ yönteminden hemen sonra denenebilir. Bunun için eczaneden alkol alın ve biraz su ile seyreltip saçlarınıza uygulayın. Saçlardaki kınayı dökecek ikinci yöntemdir. Bunun dışında bir alternatifte limon suyudur. Bunun nasıl yapıldığını da şöyle anlatayım.

 • 2-3 adet limonun suyunu çıkartın ve bir miktar su ile karıştırın.
 • Seyrelttiğiniz limon suyu ile saçlarınızı kökten uca kadar bu su ile ıslatın.
 • Dilerseniz güneşe çıkın dilerseniz de fön makinesi ile 2şer 3er dakika fön tutun.
 • Bu şekilde 30 dakika kadar uygulama yaptıktan sonra saçlarınızı bol şampuan ile yıkayın.
 • Kınanın saçlarınızdan aktığını gözlerinizle göreceksiniz.

Yöntem 3 – Bal ile Kına Saçtan Nasıl Çıkar?

Tadı her ne kadar tatlı olsa da bal içerisinde asidik bileşenler vardır. Hem doğaldır hem de diğer asidik yapı içeren kimyasallar gibi değildir. Ayrıca saçlardan kınayı söker alır. Bunların dışında saçlarınıza zararda vermez.

Bal

Nasıl Yapılır?

 1. Çiğ balı önce saç köklerinize sonrada saçlarınızın uçlarına kadar sürün.
 2. Balı saçlarınızda en az 3-4 saat bekletin.
 3. Bekleme süresi sonunda arındırıcı bir şampuan ile saçlarınızı güzelce yıkayın.
 4. Eğer balın saçlarınızdan çıkmayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Daha önce denedim. Gayet çıkıyor.

Saçtan Kınayı Çıkartmak İçin Bilinen Diğer Yöntemler

Yukarıda sizlere kına saçtan nasıl çıkar yöntemlerini anlattım. Bunlar en bilinen yöntemlerdir. Ancak bu yöntemlerin dışında bilinmeyen veya daha az uygulanan yöntemlerde var. Belki bu yöntemleri de uygularsınız.

 • Peroksit kullanabilirsiniz. Peroksit saçlardan kınayı çıkartmak için en iyi yöntemlerden birisidir. Tek dikkat edilmesi gereken şey gözlerinize gelmemesidir. Tüm saçınıza uygulayın ve biraz fön tutun. Sonrasında saçlarınızı yıkayın. Peroksit nereden alınır derseniz buraya bakabilirsiniz.
 • Marketten beyazlatıcı bir diş macunu alın. Ancak diş macunu tüm saçlarınızı kaplayacağı için bir kaç kutu almanız gerekebilir. Peki diş macunu ile saçtan kına nasıl temizlenir derseniz yapmanız gereken diş macununu saçlara boca etmektir. Diş macununu saçlarınıza sıkın ve köklerden saç uçlarına kadar diş macununu sürün. Bir kaç saat bekleyin ve bekleme süresi sonunda saçlarınızı yıkayın.

Saçlarınız ile ilgili bir çok problemi, saç bakımı hakkında yazılarımızı veya saç rengi ve boyaları hakkında diğer bilgilere ulaşmak için saç bakımı kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.