Kulaktaki Siyah Nokta Nedir? Nasıl Temizlenir?

Kulaktaki Siyah Nokta Nedir? Nasıl Temizlenir?

Kulaktaki siyah nokta nedir? Neden çıkar? Nasıl temizlenir? Eğer sizde kulaklarınızdaki siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız bir çok basit yöntemim var. Ayrıca bu siyah noktalardan kurtulmak için Avrupa’da dermatologlar tarafından çok sık uygulanan bir kaç öneri biliyorum. Bu önerileri dikkate alırsanız ve uygularsanız kulaklarınızda çıkan siyah noktalardan kurtulabilir ve bir daha çıkmaması için gerekli önemleri alabilirsiniz.

Kulaktaki Siyah Nokta Nedir? Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar cildin her tarafında oluşabileceği gibi kulakların içinde veya üst taraflarında da oluşabiliyor. Ancak bu siyah noktalardan kurtulmak ve tedavisi son derece kolaydır. Zaten bu makaleyi hazırlamamın nedeni de kulaktaki siyah noktalardan kurtulmak, kulak siyah noktalarının oluşumunu engellemek ve kulakları güzelce koruma altına almak amacıyla yazıyorum. İlk olarak siyah noktanın ne olduğunu bilelim.

Kulaktaki siyah nokta temizleme

Kulaktaki Siyah Nokta Nedir?

Kulaktaki siyah nokta, ölü hücrelerin ve kirli gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşur. Tıkanan gözenekler sebumu bloke eder ve kulaklarınızda siyah küçük yumrular oluşur. İşte bunlara kulaktaki siyah noktalar denir. Yağ bezlerindeki bu birikim temizlenmezse kulakta şişlikler bile olabilir. Çünkü tıkanan gözenekler havasız kalacağı için oksitlenir ve siyaha döner.

Kulaktaki siyah nokta sorunu özellikle yağlı ciltlerde görülür. Ayrıca siyah noktalar vücudun her yerinde kendini gösterebilir. Yüzde, kollarda, bacaklarda ve vücudun diğer yerlerinde çıkabilir. Ancak telaş etmenize gerek yok. Sizlere anlatacağım temizlik yöntemleri ile kolayca bu siyah noktaları temizleyebilecek ve çıkmasını engelleyeceksiniz.

Kulaktaki Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Kulaklarınızdaki siyah noktaları gidermek için yapabileceğiniz bir kaç şey var. Bunları sırasıyla sizlere anlatmak istiyorum.

Kulaklarınızı Düzenli Olarak Yıkayın

Kulaklarınızdaki kiri, yağı ve diğer yabancı maddeleri temizlemek için kulaklarınızı günlük olarak yıkayın. Sivilce ve akne lezyonları için etkili ve en güvenilir çözüm “salisilik asit” içeren temizleyiciler kullanmaktır. Hemen bir tane satın almak isterseniz buradan temin edebilirsiniz. Peki nasıl kullanacaksınız?

 • Temizleyiciyi bir parça pamuğa sıkın ve pamuk topuyla kulaklarınızı ovun.
 • Ovma işlemi bittikten sonra temiz bir kulak çöpü alın ve kulaklarınızı silip kurulayın.
 • Ovma işlemi yaparken kulağınızın içerisine pamuğu veya solüsyon sıvısını kaçırmayın. Bunun için kafanızı eğip, temizlik yapmaya özen gösterin.

Kulaktaki Siyah Noktalar için Kulak Peelingi

Peeling, gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. Salisilik asit, glikolik asit veya alfa-hidroksi içeren kremler, peelingler ve solüsyonlar kullanılabilir. Hemen bir tane temin edip aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Mesela buradan alabilirsiniz.

 • Parmağınıza biraz peelingi damlatın ve kulağınızdaki siyah noktalara nazikçe sürüp, 2-3 dakika kadar bekleyin.
 • Sonrasında temiz bir pamuk topu alın ve temizleyin.
 • Haftada bir kez kulaklarınıza peeling yapabilirsiniz.

Kulaktaki Siyah Noktaları Çıkartın.

Eğer bu yöntemler işe yaramazsa kulaktaki siyah noktalar için bir çıkartma aleti alabilirsiniz. Gratis’te 13 TL’ye satılan siyah nokta çıkarıcıyı satın alabilirsiniz. Linki burada.

Kulaktaki siyah noktalar

Bu çıkarıcıyı elinize alın ve ayna karşısında siyah noktaları temizleyin. Bu araç, etkilenen gözeneklerdeki yağı serbest bırakmak için tasarlanmıştır. Ancak ilk defa kullanacaksanız çok bastırmamaya özen gösterin. Her ne kadar bu alet ile kulaktaki siyah nokta temizliğini yapsanız da yine çıkabilir. Bu nedenle siyah nokta oluşumunu engelleyecek bazı şeylerde yapmanız gerekiyor.

Kulaktaki Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

Kulaktaki siyah nokta oluşumunu engellemek için kulaklarınızı her daim temiz tutmalı ve fazla yağdan arındırmanız gereklidir. İşinize yarayacak bazı ipuçlarını sıralayayım.

 • Kulaklarınızı her gün pamuklu bir bez ile yada yumuşak bir bezle temizleyin.
 • Kulaklarınıza sürekli ellerinizi götürmeyin. Kaşımayın ve ellemeyin. Aksi halde yağlanma daha çok artar.
 • Cep telefonunuzu dezenfekte edin. Ayrıca yastık kılıflarınızı ve başınızın temas ettiği her nesneyi haftada bir temizleyin. Bu temizlik, kulaklarınıza kir ve bakterilerin birikmesini önler.
 • Sadece komedojenik olmayan (cilt üzerindeki gözenekleri tıkayan) cilt bakım ürünleri kullanmayın.
 • Eğer saçlarınız uzunsa arkadan toplayın. Saçlarınız, kulaklarınıza değmesin.
 • Kulaktaki siyah noktaları tırnaklarınızla veya iğne yardımı ile sakın almayın. Aksi halde enfeksiyona neden olabilir.

Siyah Nokta Bandı Kulak İçin Kullanılır Mı?

Burun için kullanılan siyah nokta bantları var. Bunları kulak içindeki siyah noktalar için kullanabilir miyim sorusu oldukça sorulmuş. Aslında kullanılabilir. Ancak kulak içi dar bir bölge olduğu için uygulamayı zor yapabilirsiniz. Çünkü burun için kullanılan siyah nokta bandı hiç bir şekilde kulağa zarar vermeyecektir.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.