Meme Ucunda Sivilce Çıkmasının 9 Nedeni

Meme Ucunda Sivilce Çıkmasının 9 Nedeni

Meme ucunda sivilce çıkması aslında yaygın bir sorundur. Bu bölgede sivilceyi fark ettiğinizde panik olabilirsiniz. Ancak genel olarak endişe edecek bir neden değildir. Bu nedenle hem içinizi rahatlatmak hem de meme ucunda sivilce çıkmasının farklı nedenlerini sizlere anlatarak sizleri rahatlatmak istiyoruz.

Meme Ucunda Sivilce Çıkmasının 9 Nedeni

Meme ucunda sivilce çıkmasının nedenleri şunlardır:

  • Akne
  • Batık kıllar
  • Süt kabarcıkları
  • Meme bölgesindeki bezlerin şişmesi
  • Kişisel temizlik
  • Mantar
  • Apse
  • Meme kanseri

Meme ucunda sivilce çıkmasının nedenleri gördüğünüz gibi bunlar. Ancak gördüğünüz şey sivilce de olabilir farklı bir şişlikte olabilir. Bu sivilcelere nelerin sebep olduğuna hep beraber bakacağız. Ayrıca bu sivilceler için ne zaman doktora gözükmeniz gerektiğini de anlatacağım.

Meme Ucunda Sivilce Çıkmasının Nedenleri

Meme ucunda sivilce nedenleri

1- Batık Kıllar

Meme başının etrafında bulunan kıl kökleri tıkanırsa sivilce yada sivilceye benzeyen şişlikler görülebilir. Hatta bu kıllar batık haline gelebilir ve içeri doğru uzayabilir. Bu durumda meme ucunda sivilceye neden olur. Genelde bu batık tüyler kendi kendine iyileşir. Ancak siz yine de enfeksiyon kapmaması ve durumun daha da kötüleşmemesi için takipte kalmalısınız. Olurda meme ucundaki sivilce yada sivilce benzeri şişlik enfeksiyon kaparsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

2- Mantar

Mantar yada maya enfeksiyonu olarak bilinen bu sorun meme ucunda sivilce gibi görünebilir. Ayrıca meme ucunda sivilce ile beraber döküntü de olabilir. Bunların dışında cilt kızarıklığı ve kaşıntıda olabilir.

Peki bu mantara neden olan nedir? Bu mantarın genel nedeni terlemektir. Terleyen bölgede mantar büyüyebilir ve hızla yayılabilir. Meme ucunda mantar olursa hızı teşhis edilmelidir. Çünkü bu mantar çok seri bir şekilde yayılır. Eğer meme ucunda mantar varsa bu sorunu, mantar önleyici ilaçlarla tedavi edebilirsiniz.

3- Kişisel Temizlik

Göğüs ucundaki sivilcelerin en yaygın sebebi kişisel temizliktir. Eğer giydiğiniz giysiler ile meme uçlarınız sürekli temas halindeyse sivilce oluşabilir. Bu nedenle giysileriniz ve sutyenlerinizi hijyenik tutmalı ve yıkamalısınız. Bunların dışında ölü deri hücrelerinin, sebumun (vücudun doğal yağı) ve terin bölgede kalması sivilcelere neden olur.

4- Akne

Vücudunuzun herhangi bir yerinde olduğu gibi, tıkanmış gözenekler olabilir. Bu da göğüs uçlarında sivilceye sebep olmuş olabilir. Vücudunuzun doğal yağı olan sebum, vücudun hemen hemen her yerinde sivilceye neden olabilir. Bunların dışında hormonal değişikliklerde memenin ucunda sivilceye neden olabiliyor. Hatta adet döngüsü zamanlarda çok sık görülebilir.

Sivilce ve akne aynı zamanda giysilerin sürtünmesinden de olabiliyor. Mesela spor yapıyorsanız ve terliyorsanız, sporcu sutyeni giyiyorsanız, sivilcelere neden olabilir. Bunların dışında sizde veya ailenizde sivilce sorunu geçmişi varsa bu nedenden dolayı da görülebilir. Eğer meme ucundaki sivilceler çok uzun sürdüyse, kırmızımsı bir şişlik görülüyorsa bir dermatolog veya doktora görünmelisiniz.

5- Süt Kabarcıkları

Emziren annelerde oldukça sık rastlanan bir sorundur. Ancak sivilce sandığınız şeyler süt kabarcıkları olabilir. Süt kabarcıkları, süt kanallarının sıkışması sonucunda ortaya çıkan ve sivilceye benzeyen şişliklerdir. Bunun nedeni aşırı süt üretimi, bebeğin memeyi yanlış kavraması nedeniyle olabilir. Dikkat edilmesi gereken şey ise enfeksiyon kaptırmamaktır.

Göğüs ucunda çıkan sivilcelere neden olan diğer bir şey de emzirme sonrasında memeyi silmektir. Bu süt kanallarını tıkar. Tıkanan süt kanalları da süt kabarcıkları yani sivilceye benzer görünümler oluşturur. Acılı ve sancılı olabilir. Bu nedenle emzirme sonrasında özellikle peçete gibi şeyler kullanılmamalıdır.

6- Montgomery Bezleri Şişliği

Montgomery bezleri süt salgılayabilen bezlerdir. Meme başının çevresinde koyu renkli cilt alanıdır. Ağrısız şişlikler görülebilir. Bu şişliklerde sivilceye benzer. Ayrıca her insanda bu bezler vardır. Bu bezlerde sivilceye çok benzer. Cildin yağlı kalmasına yardımcı olmak için bu bezler yağ salgılar. Bazen bu salgı, sivilce içerisindeki irin gibi gözükebilir.

7- Apse

Bazen meme ucundaki sivilce gibi gözüken şeyler apse olabilir. Bu apseler, meme dokusunda biriken irinli alanlardır. Ağrıyabilir ve cilt rengi değişebilir. Hatta şişebilir. Subareolar olarak adlandırılan bu apseler yanlış tedavi edilirse sorun yaşanabilir. Ayrıca emzirmeyen birinde bu bölgede kötü huylu bir büyüme belirtisi de olabilir. Eğer göğüs ucundaki apse ise apse boşaltılır ve genel anlamda bir antibiyotik verilir. Bazı durumlarda apseden kurtulmak için ameliyat yoluna da gidilebilir.

8- Meme Kanseri

Meme kanseri olması belki de en düşük nedendir. Ancak meme ucunda bir şişlik veya büyümüş bir şişlik varsa meme kanseri olma ihtimali de çıkıyor. Eğer meme ucundaki şeyin sivilce olmadığından şüphe duyuyorsanız bir doktora görünmelisiniz.

Sizlere meme ucunda sivilce çıkmasının nedenleri hakkında bilgiler aktardım. Aslında bu ve buna benzer bir çok yazımıza sağlık sayfamızdan göz atabileceğinizi biliyor muydunuz? O zaman sayfamıza bir göz atmanızı tavsiye ederim.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.