Soğan Suyu Saç Dökülmesini Durdur mu?

Soğan Suyu Saç Dökülmesini Durdur mu?

Soğan suyu saç dökülmesini durdurduğu söylenir. Ancak bu gerçekten doğru mu? Soğan suyunun saça faydası nedir? Yada soğan suyu saça nasıl kullanılır? Eğer saça sürülürse sonuçlar ne olur? Tüm bu soruları derinlemesine araştırdım ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Soğan Suyu Saç Dökülmesini Durdur mu?

Saç bakımı için bir çok kadın soğan suyu kullanır. Çünkü bir çok sağlık sitesinde veya kulaktan kulağa böyle bir şey yayılmıştır. Soğan suyu saç dökülmesini durduruyor derler. Ben bu durumu araştırdım. Yapılan tıbbi deneyleri ve araştırmaları okudum. Soğan suyu gerçekten saç dökülmesini durduruyor mu inceledim. Bulduklarıma gelin isterseniz beraber bakalım.

Soğan suyu saç dökülmesini önler mi?

Saça Neden Soğan Suyu Kullanılır?

Soğan suyunun gerçekten de saça bir çok faydası var. İçerdiği bileşenlerde bunu kanıtlıyor. Saç dökülmesinde etkili olduğu kadar saçlara parlaklık kazandırdığı da bir gerçek. Ayrıca soğan suyu saç beyazlamasını önüyor ve kepek tedavisi yapıyor. Saç bakımı için soğan suyu kullanıldığında faydalarına şöyle bir bakalım.

 • Soğan suyu saç dökülmesini durdurur.
 • Kepek sorununu giderir.
 • Saç derisinde enfeksiyon varsa kurutur.
 • Saçların beyazlamasını geciktirir.
 • Kuru ve kırılgan saçları güçlendirir.
 • Saç derisindeki iltihabı, kuruluğu ve saç derisi kaşıntılarını iyileştirir.

Soğan Suyu Saç Dökülmesini Önler mi?

Bilimsel olarak soğan suyunun saç dökülmesini engellediği kanıtlanmıştır. Çünkü soğan içerisinde kükürt vardır. Kükürt, protein bileşenleri olan amino asitlerde bulunur. Sağlıklı ve güçlü saçlar için önce proteine dolayısıyla kükürte ihtiyaç vardır. Kükürtte soğan ve soğan suyunda oldukça fazla bulunur. Soğan suyu saça sürüldüğünde ekstra olarak kükürt takviyesi yapar. Böylece saç dökülmesini önler ve dökülmeyi durdurur.

Soğan suyunun diğer bir faydası ise saç derisindeki kolajeni üretimini desteklemesidir. Soğan suyu saça sürüldüğünde kolajen artacak ve cilt hücreleri yenilenecektir. Dolayısı ile saçların hızlı büyümesine de yardımcı olacaktır. Ayrıca soğan suyu kan dolaşımını da hızlandırır. Bu da saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcıdır.

Soğan suyu saç dökülmesini durdurur mu?

Araştırmışlar

2002 yılında yapılan bir araştırmada iki gruba ayırdıkları kişilerin bir kısmı soğan suyu ile saçlarına bakım yapmış. Diğer kişiler ile sadece su ve sabun ile saçlarını yıkatmışlar. Test sonucunda soğan suyu ile saçlarına bakım yapan kişilerde saçların dökülmesi azalmış. Ancak su ve sabun ile yapanlarda bir değişiklik olmamış. Ayrıca soğan suyunun kadınlara nazaran erkeklerde daha çok işe yaradığı görülmüş.

Not: Soğan suyu, saç kıran veya kellik gibi saç dökülmelerinde bir tedavi yöntemi değildir. Sadece doğal saç dökülmesini durdurur.

Soğan Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Soğan suyu saçların dökülmesi için gördüğünüz gibi çok yeteneklidir. Peki soğan suyunu saçlarınıza nasıl uygulayacağız? Bu arada soğan suyunu saça uyguladığınızda ister istemez soğan kokusu olacaktır. Bazılarınız soğan suyunun kokusuna dayanamayacak veya insanlar garip karşılayacak diye sürmeyebilir.

Soğan suyunu saça uygulamadan önce ilk bilinmesi gereken şey soğana karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Ayrıca soğanı saça sürdüğünüzde cilt için yakıcı olabilir. Yan etkileri ise kızarıklık veya kaşıntı yapabilir. Ancak soğan suyunu hindistan cevizi yağı veya aloe vera jeli ile karıştırarak sürerseniz bu tip sorunlarda olmayacaktır.

Saç Dökülmesine Karşı Soğan Suyu Kürü

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı soğan suyu

Nasıl Yapılır?

 1. Soğanın kabuklarını soyun ve mutfak robotundan suyunu çıkartın.
 2. Soğan suyunu bir kaseye alın ve üzerine iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağını ekleyip güzelce karıştırın.
 3. Elde ettiğiniz saç kürünü temiz saçlarınıza uygulayın.
 4. Saç köklerinize 3-5 dakika masaj yaptıktan sonra en az kürü 20 dakika saçlarınızda bekletin.
 5. Bekleme süresi sona erdiğinde saçlarınızı yıkayın.
 6. Haftada iki defa yapabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Aloe Vera ve Soğan Suyu Maskesi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1 yemek kaşığı soğan suyu

Nasıl Yapılır?

 1. Soğanın kabuklarını soyun ve mutfak robotundan suyunu çıkartın.
 2. Soğan suyunu bir kaseye alın ve üzerine iki yemek kaşığı aloe vera jelini ekleyip güzelce karıştırın.
 3. Elde ettiğiniz saç maskesini temiz saçlarınıza uygulayın.
 4. Saç köklerinize 3-5 dakika masaj yaptıktan sonra en az kürü 20 dakika saçlarınızda bekletin.
 5. Bekleme süresi sona erdiğinde saçlarınızı yıkayın.
 6. Haftada iki defa yapabilirsiniz.

Her iki uygulamadan sonra saçlarınızı sararsanız veya bir bone takarsanız daha etkili olacaktır. Soğan suyunun saç dökülmesini durduracağını göreceksiniz. Eğer bu makale sizler için faydalı olduysa bir yorumu bize çok görmeyeceğinizi düşünüyorum. Ayrıca saç problemleri kategorimize bakarsanız bu ve buna benzer bir çok yazıya daha göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.