Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Tırnaktaki beyaz lekelerin nedenleri nedir? Neden çıkar? Nasıl tedavi edilir? Neyin habercisidir? Vücutta ne eksikliğinde tırnakta beyaz lekeler çıkar? Kimlerde bu lekeler görülür? Zararı var mı? Yoksa zararsız mıdır? İşte tüm bu soruların yanıtını bulacağınız yazımıza hoş geldiniz.

Tırnaktaki Beyaz Lekeler

Tırnaktaki beyaz lekeler el tırnaklarında veya ayak tırnaklarında görülebilir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekelerin tıptaki adı “Lökonychia” olarak geçer. Bunun dışında el ve ayak tırnaklarında beyaz çizgiler yada noktalar halinde gözükür. Tırnaktaki beyaz lekeler genel olarak zararsızdır. Ancak zararlı olanlarda vardır. Çünkü bir hastalığın belirtisi yada başka nedenlerde olabilir. Hemen hemen herkeste bu lekeler görülebilir.

Belirtiler

Tırnaktaki beyaz lekeler çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Ayrıca tırnak üzerindeki görüntü şunlara benzer:

 • Tırnak üzerindeki beyaz lekeler, sanki bir kalem ile nokta nokta beyaz çizilmiş gibi
 • Tırnak üzerindeki beyaz lekeler, ince biz çizgi gibi görülebilir.
 • Oval veya yuvarlak olmakla beraber bir kaç tane olabilir.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni

Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer

Tırnaktaki beyaz lekelerin en yaygın nedeni tırnak yatağının yaralanmasıdır. Bu yaralanma sonucunda yada parmağınızı bir yere sıkıştırır hatta vurursanız meydana gelebilir. Ayrıca çok sık manikür ve pedikür yaptırmakta tırnakta beyaz lekelere neden olan etkenlerden birisidir. Bunların dışında bu lekelerin çıkma sebebi başka şeylerde olabilir. Mesela;

 • Mantar enfeksiyonu
 • Alerjik reaksiyon
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Tırnak yaralanması

Tırnakta Mantar Enfeksiyonu

Tırnaktaki beyaz lekelerin nedenlerinden birisi olan mantar enfeksiyonu genel olarak ayak tırnaklarında görülür. Bu enfeksiyonun ilk belirtisi, tırnaklarda küçük beyaz noktalar halinde görülür. Bu enfeksiyon daha sonradan büyüyebilir. Ayrıca tırnağa yayılabilir. Eğer önlemi alınmazsa tırnakta kalınlaşma yada kırılgan bir tırnak haline gelebilir.

Alerjik Reaksiyon

Tırnaktaki beyaz lekeler bazen alerjik reaksiyon nedeniyle olabilir. Bu alerjiler genelde oje, tırnak parlatıcısı yada asetondan dolayı olabilir. Bazen de takma tırnak kullanmak, tırnakta beyaz lekelere neden olabiliyor.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Beyaz lekelerin en sık rastlanan nedenlerinden birisidir. Eğer vücudunuzda vitamin veya mineral eksikliği varsa tırnaklarınızda beyaz lekeler görülebilir. Bunun için en çokta çinko eksikliği ve kalsiyum eksikliğinde görüldüğü bilinir.

Bunların dışında tırnaklarda görülen beyaz lekelerin diğer nedenleri ise şunlardır:

 • Zatürre geçmişi
 • Sağlıksız beslenme
 • Kalp hastalığı
 • Böbrek yetmezliği
 • Arsenik zehirlenmesi
 • Sedef hastalığı
 • Egzama

Yukarıda saydığım nedenler çok nadirde görülse tırnaktaki beyaz lekelere sebep olabiliyorlar. Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler çok uzun süredir varsa yada aşağıdaki tedavi yöntemlerini denemenize rağmen iyileşmiyorsa doktora gözükmenizi tavsiye ederim.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Tedavisi

Tırnak üstünde beyaz leke

Tırnakta çıkan beyaz lekelerin tedavisi için teşhis önemlidir. Bu nedenle tüm nedenler için bir tedavi reçetesi yazacağım. Bunlar şöyledir:

Eğer tırnağınızdaki beyaz lekeler alerjik reaksiyon nedeni ile çıktığını düşünüyorsanız tırnak cilası, parlatıcı, takma tırnak veya tırnağınızda alerjiye neden olan ürünleri kullanmayı bir müddet bırakın. Ürünleri kullanmayı bıraktıktan sonra iyileşecektir. Tırnaktaki lekelerin mantardan dolayı çıktığını düşünüyorsanız bunun için mantar ilacı en iyi tedavi seçeneğidir. Ortalama 1-2 ay içerisinde beyaz lekeler geçecektir.

Tırnağınızı bir yere çarptıktan sonra yada hasar aldıktan sonra beyaz lekelerin çıktığını düşünüyorsanız tırnak uzadıkça bu beyaz lekeler de geçecektir. Eğer vitamin ve mineralden dolayı beyaz lekelerin oluştuğunu düşünüyorsanız da çinko ve kalsiyum takviyesi alın. Eğer tırnaktaki beyaz lekeler sizin canınızı çıkıyorsa ve alerjik bir sorununuz olduğunu düşünmüyorsanız oje ile boyayıp kapatabilirsiniz.

Evde Tırnaktaki Beyaz Lekeler İçin Neler Yapılabilir?

1- Tırnaklarınızı Günlük Nemlendirin

Tırnaklarınızı günlük olarak nemlendirirseniz üzerindeki beyaz lekeler zamanla geçecektir. Her gece yatmadan önce tırnaklarınıza E vitamini yağı sürün. Bu vitamin tırnaklarınızın daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca tırnak üzerindeki beyaz noktaların görünümünü azaltacak.

2- Bitkisel ve Doğal Yağlar Kullanın

Tırnaktaki beyaz lekeleri gidermek için çay ağacı yağı, portakal yağı gibi bitkisel ve doğal yağlar bırakabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınıza zeytinyağı gibi bir yağ ile karıştırıp sürerseniz çok daha sağlıklı sonuçlar alırsınız. Bunun için;

 • Portakal yağını tırnaklarınızın üzerine sürün ve 45 dakika kadar bekletin.
 • Çay ağacı yağı kullanacaksanız 15-20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

3- Beyaz Sirke ve Su Karışımı

Tırnaktaki beyaz lekeler için diğer bir doğal karışım ise beyaz sirke ve sudur. Beyaz sirkeyi biraz su ile seyreltin ve tırnaklarınızı 10 dakika bu karışımın içerisinde bekletin. Kısa süre sonra tırnaklarınızın üzerindeki beyaz lekelerden eser kalmayacak.

4- Tırnaklarınıza Limon Sürün

Limon içerisinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitaminin eksikliğinde tırnaklarda beyaz lekeler oluşmasına neden olabilir. Bunun için bir limonu dilimleyin ve tırnaklarınıza sürün. Ellerinizi yıkamadan önce limon suyunun tırnaklarınızda en az 20 dakika beklediğinden emin olun.

5- Tırnaklardaki Beyaz Lekeler İçin Yoğurt

Tırnaklardaki beyaz lekelerin genel olarak kalsiyum ve çinko eksikliğinden kaynaklandığını söylemiştim. Yoğurt içerisinde her ikisi de bulunduğu için bunu tırnaklarınıza sürerek de kullanabilirsiniz. Bunun için tırnaklarınızı yoğurt içerisine batırıp, 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bunların dışında tırnak üstünde beyaz lekelerin neden olduğuna dair İç Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu’nun bir videosunu da aşağıya bırakıyorum. Ayrıca bu ve buna benzer kaliteli makaleleri okumak isterseniz sizleri mutlaka tırnak bakımı sayfamıza bekliyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.