Topuk Çatlakları için En Etkili 4 Maske

21.12.2021
250
Topuk Çatlakları için En Etkili 4 Maske

Topuk çatlakları için en etkili ve en iyi tedavi yöntemi doğal maskelerdir. Eğer boş bir vaktiniz varsa yada bir hafta sonu günündeyseniz çatlamış topuklarınıza birbirinden farklı ve etkili maske uygulayabilirsiniz. Kısa sürede topuklarınızdaki çatlaklardan kurtulur ve tedavi etmiş olursunuz. Eğer sizde topuk çatlaklarını tedavi edecek doğal yollar arıyorsanız hemen bilgileri vereyim.

Topuk Çatlakları İçin En Etkili 4 Maske

İnsanlar yüzlerine gösterdikleri özeni, vücutları için göstermezler. Tıpkı yüz gibi dış faktörlerden etkilenen el ve ayaklarda, en çok sorun görülen yerlerden biridir. Bu yüzden özellikle kış mevsiminde el ve ayak bakımına ayrı bir özen gösterilmesi gerekir.

Topuk çatlakları

Topuk çatlakları için önlem alınabilir. Çoğu zaman rahatsiz edici bir boyutta ulaşır ve ağrı yapar. Krem sürmek de çabuk iyileşmesi için yeterli gelmez. Eğer topuk çatlakları için şayet sorunu yaşıyorsanız, mutlaka ihmal etmemeniz gerekir. Dilerseniz evleriniz de bulacağınız doğal malzemeler ile ayaklarınıza maske yapabilirsiniz.  Eğer topuklardaki çatlaklar tedavi edilmez ise vücuda bakteri girmesi daha kolay olur.

1- Maydanozla Ayak Banyosu

Maydanozun içinde C vitaminin yani sıra K vitamini ve kolajen de bulunur. Bu maddeler cildi onarırken, aynı zamanda da besler. Cilt daha esnek bir hale gelir. Eğer topuk çatlağı varsa, maydanoz kullanarak, tedavi olabilirsiniz.

Maydanoz

Kurumuş ve çatlamış cilt için, çok etkilidir. 10-15 dal kadar maydanoz doğranır ve ılık su dolu ve olan bir leğene koyulur. Ayaklarınızı bu suyun için de yarım saat bekletip, günlük rutin haline getirirseniz, yumuşak ve pürüzsüz topuklara sahip olabilir, topuk çatlakları için faydasını görebilirsiniz.

2- Topuklara Limon İle Maske

Limon suyu

Limon yoğun C vitamini içeren, aynı zamanda içerisinde antiseptik ve antienflamatuar özellikler bulunan bir üründür. Eğer çatlamış kuru topuklarınız varsa, çok iyi gelir. Limonun ciltteki tahrişi yatıştırma özelliği vardır. Bir ilaç niteliğinde olduğu söylenebilir.

Limon ile topuklara masaj yaparak, kısa sürede çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi bulunmaz.  Topuklar iyileşene kadar, düzenli olarak kullanmak gerekir. Bu maske için yarım bir limona ihtiyaç vardır. Limonun suyu çıkarılır kalan limon topuklara koyulur ve üzerine bir çorap giyilir.  Yarım saat ile bir saat arasında bekletilmesi gerekir. Bekledikten sonra da Hindistan cevizi yağı bile topukları ovmak, büyük oranda topuk çatlakları için iyileşme sağlar.

3- Çay Ağacı Banyosu İle Maske

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı bilindiği üzere, cilt için en faydalı olan yağlardan biridir. Alternatif tıpta da sıklıkla tercih edilir. Ciltteki iltihabı iyileştirme etkisine sahiptir. Ayrıca yaralara da iyi gelir. Bu yüzden antiseptik bir ürün olduğu söylenebilir.

Topuk çatlakları için son derece iyi gelecektir. Bir leğene ılık su koyulur ve içine bir miktar çay ağacı yağı eklenir. Ayaklar bu suyun içinde topuklar yumuşak bir hale gelene kadar bekletilir. 15 dakikadan fazlası pek önerilmez. Çay ağacının etkisi çok kuvvetlidir. Fazlası tahrişe yol açabilir. Ayakları çıkardıktan sonra, yoğun nemlendirici etkisi olan bir krem sürülüp, çorap giyilmesi son derece iyi olacaktır. Hafta da 1-2 kere bu tekniği uygulayabilirsiniz.

4- Elma Sirkesi İle Topuk Maskesi

Elma sirkesi ile cilt bakimi

Elma sirkesi bilindiği üzere pek çok şeye iyi gelir. Ayaklar ve topuk içinde son derece faydalıdır. İsterseniz maske olarak uygulayıp, isterseniz de ayaklarınızı elma sirkesi ile yıkayabilirsiniz. Ayaklarda mikrop daha çabuk oluşur ve elma sirkesi mikrobu kırar. Ayrıca ayakların hava almasına da yardımcı olur. Cildin yumuşaması için gereklidir ve ayak kokusuna da çok iyi gelir.

Topuk çatlakları için ilk olarak bir nemlendirici i içine elma sirkesi ekleyip, topuklara sürüp on beş dakika bekleyebilirsiniz. Ayrıca leğene su doldurup içine elma sirkesi koyup, ayaklarınızı bu suyun içinde 15-20 dakika bekletip, daha sonra ponza taşı ile olabilirsiniz. Nemlendirici her maske sonrası mutlaka kullanılmalıdır. Topuk çatlakları için yoğun yağlı nemlendirici kremler tercih edilmelidir.

Sizlere el ve ayak bakımı ile alakalı aslında bir çok yazı yazdım. Bu yazıların hepsine el ve ayak bakımı kategorimizden göz atabilirsiniz. Ayrıca topuk çatlakları için bir kaç yöntemi barındıran bir video paylaşmak istiyorum. Bu videoda Suna Dumankaya’nın topuk çatlakları için hazırladığı bir kür var. Bu kürü uygulayıp deneyebilirsiniz. Uyguladıktan sonra aşağıdaki yorumlar kısmından mutlaka bizlere değerli yorumlarınızı bırakmayı unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.