Yüz Akupunkturu Nedir? Faydaları ve Zararları

Yüz Akupunkturu Nedir? Faydaları ve Zararları

Yüz akupunkturu yaptıracaksanız veya bununla alakalı araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü bugün anlatacağım şeyler arasında akupunktur nedir? Yüz akupunkturu yaptırınca neler olacak? Faydaları ve zararları ile akupunktur sonrası nasıl bakım yapacağınıza değineceğim.

Yüz Akupunkturu Nedir?

Yüze iğnelerin batırılması sizi korkutuyor değil mi? Aslında yüz akupunkturu ile normal akupunktur aynı şey. Tek değişen ise yüz kozmetiğini düzenlemek. Açıkçası botoksa alternatif bir uygulama da diyebiliriz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yüzünüze çok ince iğneler batırılır. Ancak bu iğneler vücut akupunkturundan daha incedir. Ölçüsü ise saç telinizin yarısı kadar inceliktedir.

Yüz akupunkturu

Tamam güzel yüz akupunkturu yaptırınca ne olacak? Yüz akupunkturunun amacı cildin dokusunu yenilemek, iyileştirmek ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için yaptırılıyor. Böylece daha sağlıklı ve genç görünüyorsunuz.

Yüz Akupunkturu Ne İşe Yarar?

Bu işlemi yaptıracaksak yüzümüzde neler olacağını bilmek ve beklentilerimizin ne olduğunu da öğrenmemiz gerekir. Bu arada bir not düşmek istiyorum. Yüz akupunkturu yerine insanlar genelde tüm vücut akupunkturu satın alıyor. Bu da vücudunuzdaki tüm enerji akışını optimize ediyor. Mesela sadece yüz akupunkturu yaptıranlar belirli bir süre sonra baş ağrısı gibi sorunlar yaşadığını söylüyor.

Yüz Akupunkturu Nasıl Yapılır?

Sizlere yüze uygulanan akupunkturun nasıl yapıldığını hem maddeler halinde anlatmak hem de hemen aşağıya bir video bırakmak istiyorum. En azından yüzünüzde neler olacağını daha rahat görebilirsiniz.

 • Akupunktur uzmanı yüzünüze saç telinin yarısı kalınlığında iğneler batıracak.
 • Yüz için yaklaşık olarak 40 ile 70 iğne arasında küçük iğneler batırılacak.
 • Bunun dışında akupunktur iğneleri gerekli derinliğe kadar batırılır. Ayrıca gerekirse hareket ettirilebilir veya döndürülebilir.
 • Bu iğneler yüzünüzde 10-15 dakika kadar kaldıktan sonra iğneler çekilir.

Yüz Akupunkturunun Amacı Nedir?

Bu akupunkturu yaptırdıktan sonra cildiniz aldığı yarayı hemen onarmaya başlar. Cilt bu tepkiyi almaya başladığı anda kolajen üretimini arttırır. Yeni hücerler yaratmaya başlar. Böylece cilt hücreleri yenilenir ve cildiniz gençleşme adımlarına başlar. Özellikle de yüze uygulanan akupunktur kırışıklıkların, ince çizgilerin olduğu yerlere batırılır ki, o bölgeler ve cilt sorunları giderilsin.

Kısaca anlatmak gerekirse yüz akupunkturunun amacı, yüzünüzdeki hücreleri yenilemek. Eski hücreleri götürüp, yeni hücreler getirmektir. Ancak bunu çok basitmiş gibi görmeyin. Çünkü yüz akupunkturunun bir çok faydasını görürsünüz. Dilerseniz bunun için yazımızın devamını okuyun.

Yüz Akupunkturunun Faydaları

Yüz akupunkturu faydaları

1- Kırışıklık ve İnce Çizgileri Azaltır

İğneleri yüzünüze batırdıklarında o bölgeler cilt tarafından algılanır. Bunun sonucunda cilt, o bölgeleri iyileştirmek için yeni hücre üretimine geçer. Ciltte kolajen üretimi artar. Dolayısı ile yüzünüzdeki ince çizgiler, kırışıklık azalmaya başlar. Cildiniz her zamankinden daha fazla parlar. Genel olarak yüz sağlığını arttırır.

2- Kan Dolaşımını İyileştirir

İğnelerin batırıldığı yerlerde küçük küçük yaralar oluşur. Bu durumda ciltteki kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımı hızlanınca da cildiniz, iğne batırılan yerlere kolajen taşır. Bu da cilt dokunuzun iyileşmesine ve sağlığını arttırmasına sebep olur.

3- Cilt Esnekliği Artar

Yapılan bir araştırma sonucunda yüze yapılan akupunktur sonrasında cilt elastikiyetini arttırdığı görülmüş. Araştırmaya katılan kadınların hepsine toplam 5 seans uygulama yapılmış. Uygulamadan bir ay sonra yapılan testler sonucunda 30 kadından 17 tanesinin yüzündeki esnekliğin arttığı görülmüş.

4- Sivilce ve Akne Tedavisi

Akupunktur aynı zamanda ciltteki sivilceleri, akneleri hatta cilt lekelerini de azaltıyor.

Yüz Akupunkturunun Zararları ve Riskleri

Yüz akupunkturu zararları

Bu kadar faydası olan bir uygulamanın zararı olabilir mi? Evet aslında zararı değil de yan etkileri diyebiliriz. Sonuç olarak yüzünüze iğne batırılıyor ve bu durum her zaman yaşanan bir şey değil. Ayrıca yüz derisi gerçekten de çok hassas bir yerdir. Peki nedir bu zararlar yada yan etkiler?

 • İğnelerin batırıldığı yerde ağrı
 • Kızarıklık
 • Çürük
 • Küçük kanamalar

Önemli Uyarı

Eğer yüzünüze akupunktur yaptırmaya karar verdiyseniz aşağıdaki maddeleri gözden geçirmelisiniz. Çünkü bu maddeler kimlerin akupunktur yaptırmaması gerektiği ile alakalı olacak.

 • Kan sulandırıcı kullanıyorsanız yaptırmayın.
 • Kanama bozukluğunu varsa
 • Kalp pili varsa
 • Hamileyseniz
 • Tip 2 diyabetseniz

Akupunktur Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Akupunktur yaptırdıktan sonra kendinizi eve hapsetmeyin. Güneşe çıkabilirsiniz. Ayrıca cildinize evde çok kolay bir şekilde bakım yapabilirsiniz. Birde aşağıdaki maddelere dikkat ederseniz yeterli bakımı yapmış olursunuz.

 • Cildinizi nemli tutun.
 • Bol bol sıvı tüketin.
 • Düzenli egzersiz yapın

Bunların dışında akupunktur yaptırmak bazı insanlarda işe yararken bazı insanlarda işe yaramayabiliyor. Belki de kendileri öyle hissediyor. Ancak bu iş birazda sabır istiyor. Bir seans sonrası bir şey olmayacağını bilin ve biraz zaman tanıyın. Ayrıca sağlık kategorisinde sizler için bu ve buna benzer bir çok yazı yazdım. Dilerseniz buradan tüm yazılarıma bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.