Yüz Şekillendirici Taş Faydaları ve Yan Etkileri

01.11.2021
199
Yüz Şekillendirici Taş Faydaları ve Yan Etkileri

Yüz şekillendirici taş veya Gua Sha olarak bilinen masaj çok eskilerden veri uzak doğu ülkelerinde şifa tekniği olarak uygulanmaktadır. Özellikle son yıllarda ülkemizde de uygulanmaya başlayan bu teknik şimdiden oldukça popüler cilt bakım rutinleri arasında yerini aldı.

Yüz Şekillendirici Taş Faydaları ve Yan Etkileri

Yüz Şekillendirici Taş Nedir?

Yüz şekillendirici taş

Gua Sha olarak bilinen yüz şekillendirici taş cilde uygulandığında, cildinizdeki kan dolaşımını arttırarak uzun yıllardır uygulanan doğal bir alternatif terapidir.

Çok uzun yıllardır Uzak Doğuda bu taşı şifa tekniği olarak kullananlar olmuş. Örneğin cildiniz çok kuru diyelim. Cildinizi nemlendirici özelliği olan bir bitkisel yağ ile yağlıyorsunuz ve sonrasında yüz şekillendirici taş ile cildinize süre süre o bölgedeki kan akışını hızlandırıyorsunuz. Böylece hem cildinizdeki kuruluk gidiyor hem de taş o bölgedeki kan akışını hızlandırdığı için cildiniz iyileşiyor diyebilirim. Bu taşı ayrıca kronik ağrılar için de kullanıyorlar. Dilerseniz yüz şekillendirici taşın nasıl kullanıldığı ile alakalı bilgileri de vereyim.

Yüz Şekillendirici Taş Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki resimde gördüğünüz taş veya daha profesyonel olan yüz şekillendirici taşları temin edebilirsiniz. Nereden temin edebilirim derseniz buraya bakabilirsiniz. Bu linkte bir çok çeşidini bulabilirsiniz.

Bu taşları cildinize her sürdüğünüzde ciltteki mikro sirkülasyonu uyaracak ve kan akışını hızlandıracaksınız. Dilerseniz bu uygulamayı belirttiğim gibi bitkisel yağlar ile de yapabilirsiniz. Yüz şekillendirici taşın nasıl uygulandığı ile alakalı aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Videoyu izledikten sonra hemen altında da yüz şekillendirici taşın faydalarına geçelim.

Yüz Şekillendirici Taşın Faydaları Nelerdir?

Bu taş ile yüzünüze masaj yapacaksanız ilk önerimiz bunu bitkisel yağlar ile yapmanızdır. Eğer sadece taşı kullanmak istiyorsanız aşağıdaki resme bakmanızı tavsiye edeceğim.

Yüz şekillendirici taş yönleri

Öncelikle taşın hangi tarafa doğru uygulamanıza dikkat çekeceğim daha sonrasında ise taşın faydalarına bakabilirsiniz. Ayrıca faydaları sadece bunlarla da sınırlı değil. Bu şekillendirici taş, yüzdeki iltihabı azaltır. Kronik ağrıları iyileştirir. Kas ve eklem ağrılarını alır. Ayrıca cildi tedavi eder. Diğer faydalarına ise başlıklar halinde bakalım.

Karaciğer İltihaplanmasına Faydaları

Hepatit B, karaciğer iltihabına ve karaciğer hasarına neden olan bir enfeksiyondur. Yaptığım araştırmalara göre bu taşlar ile bölgeye yapılan masaj sonrasında iltihabın azaldığı görülmüş.

Okuduğum makalede karaciğer iltihaplanması yaşayan bir hasta bu taştan satın alıyor. Her gün bu taş ile karaciğer bölgesine uygulama yapıyor. Ay sonunda ölçümlere gittiğinde karaciğerindeki iltihaplanmada azalma olduğunu görüyor.

Yüz Şekillendirici Taş ile Migren Tedavisi

Eğer migren gibi baş ağrınız varsa ilaç kullanmak yerine şekillendirici taşı kullanabilirsiniz. Kronik baş ağrıları yaşayan 72 yaşındaki bir kadın 14 gün boyunca yüz şekillendirici taşı kullanmış.

14 günlük kullanım sonrasında migren atakları ve baş ağrıları hem seyrekleşmiş hem de ataklarda azalmalar görülmüş. Bu nedenle bu taşı migren ağrıları içinde kullanabilirsiniz.

Gua Sha Taşı

Göğüs Tıkanıklığı

Göğüs şişmesi ve göğüste yaşanan tıkanıklık içinde yüz şekillendirici taş kullanımı Kore’de oldukça popülerdir. Özellikle emziren anneler, göğüste olan şişlikler ve ağrılar nedeniyle emzirme durumu zorlaşır.

Koreli kadınlar bu durum için de bu taşı kullanıyorlar. Yine okuduğum bir yazıda doğum yapan kadınlara hastanede doktor tavsiyesi üzerine bu taştan veriyorlarmış. Eğer göğsünüzde tıkanıklık olursa bu taşı kullanın. Şişlikler azalacak ve tıkanma düzelecek denmiş.

Boyun Ağrısı için Gua Sha

Gua sha taşı yani yüz şekillendirici taş, boyun ağrılarında da etkili olabiliyor. Okuduğum yazıda 5’erli grupta insanları ayırmışlar. İlk beş tanesine Gua sha taşını vermişler. Diğer beş kişiye ise termal ısıtma yastığı vererek bir hafta boyunca denemelerini istemişler.

Yüz şekillendirici taşı boynuna kullananlarda ağrılar neredeyse tamamen dinerken termal ısı yastığı kullananlarda halen ağrıların devam ettiği gözlemlenmiş.

İstemsiz Hareketlerin Tedavisinde

Daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama yüzde istemsiz hareketlerin yapılmasına “tourette sendromu” deniliyor. Bu sendrom yüz tikleri, istemsizce boğaz temizleme gibi hareketleri içeriyor.

9 yaşından beri bu sendromu olan 33 yaşındaki bir erkeğe yüz şekillendirici taş verilmiş ve evinde bu taşı şifalı bitkiler ve otların özleriyle beraber kullanmasını söylemişler. Kişi geri döndüğünde %70 oranında düzelme olduğu gözlemlenmiş.

Yüz Şekillendirici Taş ve Yan Etkileri

  • Bu taş cilde sürülerek masaj yapıldığı için fazla bastırma durumunda kılcal damarlara zarar verebilirsiniz. Bu nedenle dikkatli masaj yapmanızda fayda var.
  • Yine fazla masaj yaparsanız morarma ve küçük kanamalara neden olabilir.
  • Yine çok bastırma nedeniyle ciltte göçüklere neden olabilir.
  • Eğer bir kanama söz konusu olursa kanla bulaşan hastalıklara yakalanma riskiniz artar.
  • Son altı ay içerisinde bir ameliyat geçirdiyseniz bu taşı kullanılmasını tavsiye etmiyorlar.
YAZAR BİLGİSİ
2012 yılında bugüne kadar 100bin üzeri makyaj, saç bakımı, cilt bakımı, saç stilleri, sağlık, şifalı bitkiler konularında makale yazarlığı yaptım. Sitemizi takip etmeyi ve yorum yazmayı lütfen unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.